Rodzaj wina, którego zawartość alkoholu została zwiększona poprzez dodanie destylatu winnego (np. brandy) podczas lub po zakończeniu fermentacji. Celem tego procesu jest nie tylko podniesienie poziomu alkoholu, ale także zmiana smaku, struktury i trwałości wina. Wina wzmacniane odgrywają ważną rolę w tradycji winiarskiej wielu regionów i są szczególnie cenione za swoją różnorodność i intensywność.
Zawartość alkoholu w winach wzmacnianych mieści się w zakresie 15 do 22%. Dzięki wyższemu poziomowi alkoholu i niskiej podatności na utlenianie, wina wzmacniane mają długi okres przydatności do spożycia i mogą dojrzewać przez wiele lat.
W zależności od momentu dodania alkoholu wino może być słodkie (np. Porto, jeżeli fermentacja zostaje przerwana wcześnie) lub wytrawne (np. Sherry, gdy fermentacja jest zakończona przed dodaniem alkoholu). Dodanie alkoholu podczas fermentacji powoduje jej zatrzymanie i zachowanie części naturalnych cukrów zawartych w winogronach.
Destylat winny wykorzystywany jest przy produkcji win w różnych zakątkach świata. Portugalczycy produkują w ten sposób porto, Hiszpanie sherry (od wytrawnego Fino po słodkie Pedro Ximénez). Na wyspie Madeira powstają wina wzmacniane, które dodatkowo dojrzewają w wysokiej temperaturze, a we Włoszech, a dokładnie na Sycylii powstaje Marsala – wino wzmacniane, deserowe.
Wina wzmacniane serwowane są jako aperitif lub digestif. Używa się ich także jako składników do gotowania – w sosach, deserach, jako składnik marynaty. Temperatura w jakiej powinny być serwowane wina wzmacniane zależy od ich smaku. Wytrawne powinny być dobrze schłodzone, a słodkie mogą być podawane w temperaturze pokojowej.