Montepulciano – brakujący składnik pizzy

 

Montepulciano to szczep winogron rozpowszechniony w środkowych Włoszech, najpopularniejszy jednak w Abruzji – regionie malowniczo rozciągającym się pomiędzy Adriatykiem, a Apeninami Środkowymi, które zajmują większą część regionu.

 

Sporo słodyczy i alkoholu

 

Montepulciano jest szczepem bardzo wdzięcznym w uprawie. Jest odporny na choroby i daje obfite zbiory. Ma wyjątkowo głęboki, ciemny kolor skórek i takie też daje wina – ciemne i dobrze wybarwione. Grona montepulciano mają dużą zawartość cukru i tanin. Charakteryzują się też niską kwasowością. Dzięki tym parametrom wina ze szczepu montepulciano mogą być bardzo różne. Od młodych, radosnych, lekkich codziennych, po poważne – z potencjałem dojrzewania nawet do 20 lat.

 

Historyczne ciemne chmury

 

Abruzyjskie winiarstwo jeszcze pod koniec XX wieku cieszyło się niechlubną sławą. Winorośl była cięta tak, by dawać jak największy plon, a winogrona służyły głównie sąsiednim regionom winiarskim do “poprawiania” win wytwarzanych np. ze szczepu sangiovese. Wina z czystego montepulciano powstawały, ale ich jakość pozostawiała wiele do życzenia.

 

Szczęśliwie Abruzja i całe Włochy mają już te czasy za sobą i nawet najprostsze wina z montepulciano cieszą podniebienie – tym bardziej, że tak doskonale łączą się z włoską kuchnią, uwielbianą przez Polaków.

 

Włoska kuchnia

 

Montepulciano jest winem bardzo intensywnym i w aromacie i smaku, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na łączenie go z potrawami. Doskonale będzie pasować do wołowiny i wieprzowiny przygotowanych w bogatych sosach. Korzenne aromaty i krągła tanina sprawią dużą przyjemność w połączeniu z dojrzałym serem.

Tradycyjne danie abruzyjskie łączone z winem ze szczepu montepulciano to arrosticini. Są to szaszłyki z mięsa baraniego lub jagnięcego, przyrządzane na grillu. Odgryzanie małych kawałeczków twardego mięsa baraniego i popijanie ich montepulciano d’Abruzzo to obowiązkowy punkt na liście “to do” dla każdego turysty w Abruzji.

 

Jest jeszcze jedna włoska potrawa, która idealnie pasuje do głębokiego smaku montepulciano – tytułowa pizza, ale koniecznie z salami. Jest to danie, które niesłusznie uchodzi za fast food, bo dobra, prawdziwie włoska pizza to wykwintny posiłek, który zasługuje na odpowiednią oprawę i na pewno na połączenie go z dobrym winem. Pizza z salami z montepulciano d’Abruzzo to para tak harmonijna, że sprawia wrażenie, jakby wino było brakującym składnikiem pizzy.

 

Jeśli znajdziemy butelkę wina młodego, ale dobrze zbudowanego, gładkiego, głębokiego w smaku, z delikatną taniną i aromatami owoców i przypraw to taki trunek da nam najwięcej przyjemności w połączeniu z Salame (pizzą z salami).

 

Wakacje z Montepulciano

 

Region, w którym powstaje montepulciano d’Abruzzo jest jeszcze terenem nie do końca odkrytym. Jego położenie geograficzne sprawia, że jest szalenie atrakcyjny turystycznie, choć cały czas stosunkowo niewiele osób go odwiedza.

 

To może się zmienić m.in. dzięki ciężkiej pracy winiarzy, którzy walczą o ustabilizowanie opinii o winach regionu, a przede wszystkim o jakość win tu wytwarzanych. Powstają spółdzielnie, które dzięki współpracy, wzajemnemu poszanowaniu i miłości do ziemi i jej plonów – z każdym rokiem tworzą coraz lepsze wina. Sięgając dziś po montepulciano możemy być spokojni, że będzie to wino ciekawe i przyjemne dla podniebienia.

 

Montepulciano d’abruzzo czy nobile di montepulciano

 

Jest jeszcze jedna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę w kontekście montepulciano. Czy montepulciano d’Abruzzo i vino nobile di Montepulciano mają ze sobą coś wspólnego? Tak, choć bardzo niewiele – w zasadzie tylko nazwę. Nobile di Montepulciano to wino pochodzące z Toskanii i wytwarzane w dużej mierze ze szczepu sangiovese w miejscowości Montepulciano. Zarówno charakter, jak i pochodzenie tego wina są zupełnie inne, niż montepulciano d’Abruzzo. Warto pamiętać o tym kupując włoskie wina.