Korkowe wino

Skażenie wina TCA (trójchloroanizolem) jest jednym z najczęstszych problemów związanych z jakością wina. TCA powoduje charakterystyczny „zapach korka”, który objawia się nutami stęchlizny, wilgotnego kartonu, ziemi czy mokrego papieru. Mechanizm skażenia jest złożony i wynika z interakcji między mikroorganizmami, substancjami chemicznymi, a środowiskiem produkcji i przechowywania wina.

Do skażenia wina TCA może dojść na niemal każdym etapie produkcji. Jeśli w winnicy stosowane są pestycydy, herbicydy, czy środki ochrony roślin zawierające związki chloru – w obecności odpowiednich mikroorganizmów wytworzy się z nich TCA. Podobnie środki czystości stosowane w produkcji wina, zawierające związki chloru są potencjalnie niebezpieczne dla wina. TCA powstaje w beczkach, korkach, paletach, drewnianych konstrukcjach – wszędzie tam, gdzie są sprzyjające warunki do życia dla grzybów (np. Armillaria, Aspergillus), które w obecności chloru – przekształcają związki fenolowe w TCA.

Również nakrętki, korki syntetyczne i szklane nie chronią wina w 100% przed skażeniem TCA. Jednak przy zachowaniu odpowiedniej czystości produkcji i stosowaniu procedur – problem ten można znacząco zmniejszyć. Na przestrzeni ostatnich 50 lat procent win korkowych zmniejszył się drastycznie, z 5–10% w latach 70. do poniżej 1% obecnie.