Książki

Zanim osiedlił się w Polsce, otworzył na Kaszubach hotel Kania Lodge i założył Wine Express – pierwszą w kraju wysyłkową firmę winiarską – John Borrell pracował jako korespondent wojenny dla magazynu „Time”. W ostatnim okresie swojej kariery był szefem redakcji tego pisma na Europę Wschodnią i Bałkany, relacjonując upadek komunizmu i początek końca radzieckiej hegemonii w tym regionie świata.

O tym czasie i pracy dziennikarskiej, dzięki której trafił do Azji, Afryki, Ameryki Łacińskiej i na Bliski Wschód, pisze w doskonale przyjętej wspomnieniowej książce Przebłysk słońca. Ukazała się ona po wcześniejszej autobiografii, Nad Jeziorem Białym, w której autor relacjonuje dobre i gorsze chwile podczas budowy legendarnego już hotelu Kania Lodge usytuowanego nad polskim jeziorem. W recenzji tej książki opublikowanej przez londyński „The Spectator” wielokrotnie nagradzana pisarka Anne Applebaum nazwała Borrella „kaszubskim Don Kichotem”, doceniając rolę, jaką odegrał w procesie transformacji i przejścia do demokracji i kapitalizmu w Europie Wschodniej.

W niedawno opublikowanej, ostatniej książce wspomnieniowej trylogii – Kania na talerzu – Borrell relacjonuje kulinarne przygody, jakie wraz z żoną przeżyli w swoim kaszubskim hotelu i innych zakątkach świata. Pisze także przewidująco o wojnie w Ukrainie. Znalazła się tu między innymi piękna opowieść o pianinie, które z rodziną Ani Borrell przyjechało z Galicji podczas radzieckich wywózek Polaków w 1944 roku i dostało nowe życie podczas niedawnego koncertu, jaki odbył się w Kania Lodge. Zagrała na nim utalentowana nastoletnia Ukrainka wygnana z Krymu w 2014 roku, która na początku tego roku musiała ponownie uciekać ze swojego domu niedaleko Kijowa.

Trylogia dostępna jest w językach polskim i angielskim, cena jednej to 45 złotych, zestaw trzech kosztuje 90 złotych.