Wino organiczne

Zbiory winogron z uprawy organicznej wykonywane są przeważnie ręcznie. Produkcja wina odbywa się podobnie, jak w gospodarstwach niecertyfikowanych, choć i tu panują pewne zasady. W miarę możliwości dodatek drożdży komercyjnych zastępuje się fermentacją spontaniczną, prowadzoną przez drożdże obecne na skórkach owoców. Klarowanie odbywa się metodą wymrażania lub przy użyciu naturalnych dodatków oraz znacznie zmniejsza się dopuszczalne użycie siarczynów. Niewielka ich ilość jest konieczna do ustabilizowania wina i ograniczenia rozwoju niepożądanych bakterii, ale są to znikome dawki, nieporównywalne z tymi dozwolonymi do użycia w tradycyjnym winiarstwie.

Certyfikacja gospodarstwa trwa 3-4 lata i nie każdy winiarz jest tym zainteresowany. Część producentów nie czuje potrzeby, by walczyć o potwierdzenie ekologicznej uprawy, bo działania dostosowane do wymogów apelacji, w jakiej tworzą wino – są wystarczającą gwarancją jakości.

Zdobycie certyfikatu jest kosztowne. Ekologiczna uprawa ma mniejszą wydajność i jest obarczona większym ryzykiem utraty części lub całości plonu. To tłumaczy, dlaczego wina organiczne bywają droższe od tradycyjnych. Jednak win organicznych jest na rynku coraz więcej i rośnie na nie popyt. To powoduje, że coraz częściej ich ceny zbliżają się do ceny win niecertyfikowanych.