Uprawa winorośli w Anglii nie jest przedsięwzięciem zupełnie nowym, jednak dopiero w ostatnich latach etykiety z tego rejonu zyskały rozgłos za sprawą wspaniałych win musujących produkowanych metoda tradycyjną. Nic dziwnego, regiony winiarskie Wielkiej Brytanii mają wiele wspólnego z leżącą po drugiej stronie Kanału Szampanią.
Historia winogrodnictwa na wyspie Wielka Brytania
Prawdopodobnie po raz pierwszy winorośl przybyła na wyspę wraz z Rzymianami; dostęp do wina był w Cesarstwie prawem powszechnym, więc winorośl sadzono w każdej nowej prowincji. Po upadku Cesarstwa winnice pielęgnowały klasztory chrześcijańskie, produkując wino na użytek sakralny i własny. Ciepły okres, jaki przypadł na Wieki Średnie zapewnił winorośli optymalne warunki do rozwoju. Do upadku winogrodnictwa w Anglii przyczyniła się najpierw epidemia Czarnej Śmierci, która w XIV w zmniejszyła jej populację o niemal połowę, a następnie, już w XVI w, rozwiązanie katolickich klasztorów przez protestanckiego króla Henryka VIII. Renesans uprawy winorośli w Wielkiej Brytanii rozpoczął się dopiero dekadę po zakończeniu II Wojny Światowej.
Regiony winiarskie i szczepy winorośli
Angielski przemysł winiarski szczyci się przede wszystkim doskonałymi winami musującymi produkowanymi metodą tradycyjną – stanowią one około 65% całej produkcji. W całym kraju jest mniej niż 200 winnic, które produkują zaledwie 16% wina czerwonego, w tym przede wszystkim Pinot Noir. Poza tym hoduje się klasyki z Szampanii – Pinot Meunier i Chardonnay oraz hybrydy, takie jak Bacchus czy Ortega. Najstarszą działającą winnicą jest Hambledon Vineyard, założona w Hampshire w 1951 r.
Deczczowy klimat na wyspie nie sprzyja uprawom, dlatego regiony winiarskie koncentrują się na jej południowym krańcu, gdzie jest on nieco łagodniejszy i bardziej suchy. Wraz z postępującymi skutkami globalnego ocieplenia coraz mniejszym problemem staje się też główna zmora brytyjskich winiarzy – niedojrzałe grona.
Na wyspie wyróżniamy 6 regionów winiarskich: Sussex, Kent, Surrey, Hampshire, East Anglia i South-West England, szczególną uwagę warto zwrócić na 2 pierwsze. Sussex i Kent łączy z Szampanią nie tylko bliskość geograficzna, ale także klimat (Sussex ma najwięcej dni słonecznych w Wielkiej Brytanii, ale jednocześnie jest tu dość chłodno, by zapewnić winu wysoką kwasowość) i te same formacje glebowe – wapienie kredowe, których wizytówką są klify w Dover. Cechy te składają się na idealne warunki do uprawy winorośli pod produkcję win metodą szampańską. Wina pochodzące z tych okolic często określa się jako kredowe, krzemienne czy wysoko mineralne. Ich charakterystyczny styl coraz częściej doceniany jest na konkursach międzynarodowych, wystarczy spojrzeć na imponującą kolekcję medali i wyróżnień na koncie znajdującego się w naszym portfolio Simpsons Chalklands Classic Cuvee, aby uwierzyć, że bąbelki z Kentu i Sussex z powodzeniem mogą konkurować z etykietami z drugiej strony kanału.
Spis treści