Proces kupażu jest szeroko stosowany w produkcji wina w celu poprawy jego jakości poprzez mieszanie różnych odmian winogron, win z różnych roczników lub pochodzących z różnych winnic. Pierwszego etapu kupażu można dokonać już w winnicy, gdzie winiarze mogą zbierać różne odmiany winogron z odmiennych parceli lub posiadłości. Każda odmiana może wnosić do finalnego wina różne cechy. Zmieniać jego smak, aromat czy strukturę. Kombinowanie tych odmian daje winiarzom większą kontrolę nad ostatecznym profilem smakowym wina.
Po zbiorach, kolejnym etapem, podczas którego możliwe jest rozpoczęcie procesu kupażu jest winifikacja. W trakcie fermentacji i maceracji, winiarze mogą przeprowadzić oddzielne procesy dla różnych odmian winogron, aby uzyskać wina o różnych cechach, które później mogą być połączone w procesie kupażu.
Materiał do procesu kupażu powstaje również na etapie starzenia wina. Różne partie wina dojrzewają w różnych beczkach, po czym w procesie kupażu łączy się je, by uzyskać pożądany smak i aromat.
Tuż przed butelkowaniem wina, winiarze mogą eksperymentować z różnymi kombinacjami win z różnych partii, roczników lub odmian, aby osiągnąć ostateczny profil wina. Celem kupażu w winiarstwie jest stworzenie doskonałej równowagi pomiędzy różnymi elementami wina, takimi jak kwasowość, taniny, cukry i alkohol, aby osiągnąć ostateczny smak i jakość, które są pożądane przez winiarza i konsumenta. Nie jest to natomiast jakość, jaka sprosta wymogom jakiejkolwiek apelacji. By wino mogło ubiegać się o apelacyjne oznaczenia na etykiecie można je poddać procesowi mieszania, ale dużo precyzyjniejszemu niż kupażowanie. Assemblage to proces doboru proporcji składników, szczególnej jakości winogron z określonych parcel, według ściśle skrywanych tajemnic rodzinnych winiarzy m.in. w regionie Bordeaux i Szampanii.