Biodynamika

Biodynamiczna uprawa winogron to podejście do rolnictwa, które opiera się na filozofii i metodach opracowanych przez Rudolfa Steinera w pierwszej połowie XX wieku. Jest to forma rolnictwa organicznego, która łączy aspekty ekologiczne, duchowe i kosmiczne w celu tworzenia zrównoważonych ekosystemów i zdrowych produktów.

Podstawowym założeniem biodynamicznej uprawy winogron jest zrównoważone zarządzanie zasobami. Minimalizowanie negatywnego wpływu na ekosystemy, glebę, wodę i powietrze. Umożliwia to uprawa z wykluczeniem środków chemicznych, z zastosowaniem naturalnych metod kontroli szkodników i chorób.

By utrzymać naturalną równowagę ekosystemu, gospodarstwa biodynamiczne  stosują bioróżnorodność – uprawę różnych gatunków roślin i hodowlę zwierząt w ramach ekosystemu.

Uprawa roślin, w tym również winogron, oznacza konieczność używania nawozów do poprawy jakości gleby i stymulowania wzrostu roślin. W gospodarstwach biodynamicznych stosuje się takie środki, ale są one w pełni naturalne. W prawidłowym wzroście roślin pomaga także stosowanie kalendarza prac w winnicy skorelowanego z rytmem astralnym.

Celem upraw biodynamicznych jest osiągnięcie zdrowych, pełnowartościowych plonów, a także budowanie zdrowej relacji człowieka z roślinami, zwierzętami i całą przyrodą.